ODTÜ Makina 4. Sınıf Dersleri Hakkında Bildiklerim…

Bir arkadaş sorduğunda detaylıca cevaplamıştım, faydası olur diye halka arz ediyorum. 🙂 Kolay gelsin. 😀 Bunlar haricindekiler hakkında güvenilir bir bilgi veremem sanırım, gene de sorun isterseniz. 😀 En kötü bilen biri çıkar arkadaşlar arasından.

Thin Walled Structures: Süha Oral veriyordu, çok basit bir ders değildi ama Süha hoca iyi not veriyor son sınıflara. Alınabilir. Projesi olmaması avantaj.

MEMS: Ben aldığımda ODTÜ tarihinde 50 yıldan sonra ilk defa mı ne açılmıştı ders (o vakit açıldığında da herhalde “Böyle bir şey çıktı” demek için açmışlardır 😛 ). Hoca ODTÜ’ye yeni gelmişti falan baya karambole oldu o ders ama çok iyi not verdi. Projesi var ama halledilmeyecek bir şey değil, biraz Solidworks, biraz da hayal gücü tamamdır. Ama işe ilgi duyan adamlara birazcık yanaşmak lazım, projede çok katkısı oluyor (herkes ilgisizse patlayabilir).

Automotive-2: 1’i almadan 2’yi aldım ben, alabiliyorsun. Notlar fena değil ve anlaması da çok zor değil ama genelde sadece 10 kişi falan alıyor dersi ve iyi adamlar, çok rekabet oluyor, ortalama yüksek çıkıyor falan. Kendine güvenmiyorsan ve çok meraklı değilsen alma derim.

Composite: Çok basit bir ders değil ve ben DD almıştım. Gene matematik az, ezber çok olan bir ders ama terse yatırdı beni. Dikkat et derim.

Polymer: Direk al, Merve Erdal gördün mü yapış, bırakma. Çok temiz dersti, biraz OSTİM falan gezdiriyor ama iyidir. Al direk.

Nondestructive Testing Methods: Temiz ders, alınabilir. Biraz sıkıcı ama hangisi değil ki? 3-4 saat süren labları var ama matematik falan yok denecek kadar az derste, sırf ezber. Ama zor değil.

Fuel Cell Fundamentals: Yazın almayacaksan alma derim. Ama yazın açılırsa acıma, al, Restricted Elective’in biter. Epey kasan bir ders ama uğraşınca rahat gidiyor.

Bunlar haricinde ben bir de Biyoloji ve Jeoloji’den de Not Included olarak 4. sınıf, master ve doktora dersleri aldım ama sana yaramaz tabii onlar. Bir de bunlar haricinde fikrim olanları yazayım:

System Dynamics: Epey sağlam ders, zorda kalmadıkça almamak lazım veya çok meraklı değilsen…

Vibrations: Kolay ders diyorlar ama çok sağlam adamlar alıyor, Şampiyonlar Ligi falan deniyor o yüzden. Dikkatli olmak lazım.

Acoustics: Eğlenceli dersmiş ama uğraştırıyormuş. Ses mes iyidir diyorsan aban gitsin, tahminen Vibrations gibidir özünde ama bilemiyorum, gene bir bilene danış derim.

Quality Control: Non Destructive ile benzer, alınabilir. Aynı temizlikte…

Engineering Economy: Kolay yoldan not istiyorsan abanacaksın direk buna. Kaçarı yok.

Advanced Strength of Materials: Alacaktım, direkten döndüm. Haluk Darendeliler hayranı bir insan olarak, kesinlikle almanı tavsiye ederim. Ama zor mudur, kolay mıdır tam bilemiyorum.

Bir de fikirlerine güvendiğim, not ortalaması yüksek arkadaşlarımın yorumlarını ekleyeyim bunlara:

Theory of Combustion: Asla almayın.

Heat Exchanger: Başka bir ders alabilmenizin herhangi bir yolu varsa onu alın, bunu aksi imkansız olmadıkça almayın.

Gas Dynamics: 306 sevmiyorsanız sakın almayın. Bir diğer arkadaş ise 306 seviyorsanız da almayın diyor. 😀

Computational Fluid Dynamics: Cüneyt hoca veriyorsa ve/veya özel bir ilginiz yoksa, yapamayacağınıza inanıyorsanız almayın.

Industrial Fluid Power: Her türlü akar, abanın.

Tabii tüm bu yazılanlar kişiye, keyfe, kedere göre değişir. Nihai değildir. Sonuçlarından kendiniz haricinde kimse sorumlu tutulamaz. Disclaimer falan yani, ona göre. Bir şeye ilgi duyuyorsanız “zor” diye bir şeyin olmadığına inananlardanım ama bu da kendi görüşümdür. 🙂

Kolay gelsin, bileğinize ve aklınıza kuvvet.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s