Chapel Hill Katili: Gerçek Atayizm Bu Değil!

Son zamanlarda yabancı medyada dolaşan Chapel Hill katili hakkında birkaç kelam etmek isterim. Zira çok tuhaf bir şekilde, Craig Stephen Hicks isimli katilin Facebook’taki ateist savunucusu ve din karşıtı yorumlarından yola çıkarak “İşte ateizm de kan döküyor, İslam’a özgü bir durum değil bu!” gibi komik komik yorumlar yapanlar veya lafı oraya getirmeye çalışanlar var. Öncelikle şunu sorayım: manyak mısınız la? Hah tamam, şimdi konuya dönebiliriz.

Şunu söyleyeyim: 3 masum insancık hayatını kaybetti bu silahlı saldırıda, dolayısıyla buna neden olan kim varsa suratına tükürmek ve cezasını vermek gerekir. Öyle de olacak zaten. Dolayısıyla benim burada yazacaklarım, bu olayı lehine kullanmaya çalışan çakalların önüne geçme amaçlı. Bu çakal gençlik, ateizmin de bir “din olduğu” falan gibi tuhaf iddialarını bu örnekle pazarlamaya çalışıyorlar. Olayın alakasızlığını göstererek buna engel olmak gerekir.

Şimdi… Ben herhangi bir haberde göremedim ama bu adam, 3 masum Müslüman gencini öldürürken “FSM-u ekber!” diye mi bağırmış? Ya da “Nasıl ateist olmazsınız ulan, bizim kutsal kitabımız Tanrı Yanılgısı’nda ‘Onlarla ateizm yolunda savaşın.’ diyor.” mu demiş? Saçmalamayın. Birilerini öldüren bir adamın ateist olmasıyla, birilerini din adına öldürmek arasındaki farkı göremiyorsanız, sorun hakikaten ne ateizmde, ne de dinde…

Bir diğer deyişle, katil olan bu adam şans eseri Pokémon hayranı ya da Manchester United fanatiği de olabilirdi. O zaman da Pokémon can alıyor, Türkiye haklıymış yayından kaldırmaktan mı diyecektik? Ya da öldürülenlerin Liverpool fanatiği olup olmadığını mı araştıracaktık? Tabii ki incelensin, ona lafım yok. Ama bunu dinin kanlı ellerini temizlemek için bu tür bir olayı bahane göstermeye çalışmak komik.

Ateizm bir din değil. Bir inanç türü değil. Ateistler “Tanrı’nın olmadığına inanıyorlar” lafı bile hatalı. Tanrı’nın var olduğu daha başından ispatlanmadı ki, olmadığı yönünde bir inanç beslensin. Ama bunu tartışmayacağım, zaten ateizme din diyen adamla tartışmaya başlamanın bile anlamı yok.

Sorun, saçma sapan şeyleri kullanarak alakasız şeyleri yargılama hatası. Ateistler içerisinde katil, çocuk sevici, hırsız yok mu sanıyordunuz da bu kadar şaşırdınız? Sürpriz! Herhalde var! Bunda şaşıracak ne var? Ateizm insanı “iyi” yapan bir şey değil ki… Kimsenin böyle bir iddiası olmadı ki… Ateistlerin iddiası, ateist oldukları için “iyi” oldukları değil. İnsan oldukları için, doğruyla yanlışı ayırmak için bulutlar üzerindeki hayali sakallı dedelere ihtiyaçları olmadan iyi olmaya çalıştıklarını iddia ediyorlar. Öyleler de… Ama hepsi değil.

Ateistlerin bir diğer iddiası da şu: din olsa da, olmasa da insanlar iyi veya kötü olacaklardı. Evet, az miktarda insan normalde kötü yoldayken din sayesinde iyi yola dönmüş de olabilir, kabul. Ancak dinin varlığında, din savaşları ve çatışmaları nedeniyle, normalde kötü şeyler yapma potansiyeli olmayan insanların zihinlerinin zehirlenerek kötüye şartlandırılma şansları var. Yani din, çok etkili bir kötüleştirme aracı; ancak o kadar etkili bir iyileştirme aracı değil. Bu nedenle onun varlığına ihtiyacımız yok. Çünkü muhtemelen, din ortadan kalkacak olsa boşuna çöpe attığımız paralarla kuracağımız eğitim-öğretim kurumlarıyla, dinin yokluğundan kaynaklı az miktarda “kötü yoldan çevrilebilecek” insana fazlasıyla kaynak ayırabiliriz zaten. Ateistlerin çoğunun iddiaları bu tür şeyler. Ateistler melektir, ateizm sayesinde karıncayı incitmezler falan gibi bir şey yok. İnsanlar iyi ya da kötüdürler; ateizm buna etki edemez. Ha şu var: çoğu aile dindar olduğu için ve durup dururken ateist olmak için pek ortam bulunmadığı için, sonradan ateist olan insanlar genellikle çok kitap okuyan, meraklı, araştırmacı, şüpheci insanlar olurlar. Eh, bu insanların da diğer insanların can ve mallarına zarar vermek gibi bir amaçları olmaz. Ancak içlerinde elbette gerizekalı bir grup da var. Ateizm insanı zekileştirmez, ama kafası çalışan insanların çoğunun ateist olması (veya o yöne doğru adım atması, eğilim göstermesi) tesadüf değildir.

Dinin insanları iyiliğe yönlendirmediğinin en güzel ispatını, hapishane dindarlık oranlarında görebiliriz. Global sayılar vermek zor, o nedenle istatistiklerin beşiği olan ABD’ye bakalım: ABD’nin %78.4’ü Hristiyan, %4.7’si diğer büyük dinler, %16.1’i dinsizdir [1]. Hatta yanlış hatırlamıyorsam dinsiz oranı geçtiğimiz sene %21 dolaylarına çıkmıştı, ancak el altındaki kaynaklardan gidelim şimdilik, dert değil. Buna karşılık, ABD hapishanelerinin %99.8’i dindar, %0.2’si dinsizdir [2]. Hadi bunların yarısı ateist olduğunu söylemekten korksun (ki anketler gizli yapılıyor ama, yine de…). Varsın %1’i dinsiz olsun, biraz da ben katayım üzerine. E nereden doğuyor bu devasa fark? İşte az önce dediğim şeyden: ateist olan biri genellikle havadan ateist olmaz, belli bir arka planı, alt yapısı vardır, eğitimlidir. Zira din daha ziyade fakir, eğitimsiz, gelecekten beklentisi olmayan, düşük sınıflı insanların hayalidir, umududur. Elbette her kesimden insan dindar olabilir, ona lafım yok; ancak psikolojik olarak eğitimli ve kendi ayakları üzerinde durabilen birinin dine olan ihtiyacı ile, bunu yapamayan kişilerin dine olan ihtiyacı bambaşkadır.

Dolayısıyla, konuyu noktalayacak olursak: bu denyo, 3 masum Müslüman gencini ateizm adına öldürmemiştir. Öldüren adam, şans eseri ateisttir ve bu faaliyetinin ateizm ile ilgisi yoktur. Ateizm ona dindarlarla mücadele etmesini öğütlediği için öldürmemiştir. Sikko bir park kavgasında celallenip olduğu düşünülen bir olaydır [3]. Olayın ateizm ya da öldürdüklerinin dini ile falan alakası yok yani (soruşturma devam ediyor olsa da…). Kaldı ki, adamın Facebook mesajları incelendiğinde, din özgürlüğünü ve Müslümanlar’ın haklarının savunulması gerektiğini söylediği de görülmüştür (bazı sert din karşıtı mesajları da olmakla beraber). Ki bunlar dert değil. FOX gibi fanatik sağcı kanallar, şahsın şans eseri ateist olmasını fırsat bilerek din reklamı yapmaya çalışmışlardır. Din adına başlatılan savaşlar, yapılan katliamlar, adam öldürmeler, adam yakmalar ile, bir katilin şans eseri ateist olması arasında dağlar kadar fark vardır. Ateizmin kutsal kitapları, öğretileri, emirleri, hatta organizasyonu bile yoktur. Ateistler özgür düşünceli insanlardır ve silahları kitaplardır, kalemdir, bilgidir. Bu durum da istisna değildir. Eleman, 3 genci “ateizm adına” veya “ateizm inancına dönmedikleri için” veya “tüm Dünya ateist olana kadar savaşacağı için” öldürmemiştir. Sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım. “Allahuekber” diyerek kafa kesen adamla, “İsa’dan başka Tanrı yok.” diyerek bir zamanlar Orta Doğu’daki kadınların ırzına geçip köyleri yakanlarla, park kavgası eden adamın birilerini öldürmesi sonrası yapılan incelemede şans eseri ateist çıkması arasındaki farkı görün lütfen.

Ameriganın oyunları bunlar, bunlara gelmeyelim din kardeşlerim.

Gerçek atayizm bu değil.

Her neyse…

Öldürülen gençlerin ailelerine sabır dilerim.

Öldüren beyinsiz mahluka da ömür boyu geçireceği hapis hayatında başarılar dilerim. Oralarda ateistleri pek sevmezler, kolay gelsin ne diyeyim…

[1] http://religions.pewforum.org/reports

[2] http://goo.gl/IG1YmZ

[3] http://mobiletribune.com/2015/02/11/chapel-hill-killings-motive-appears-to-be-parking-dispute/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s