Facebook’un Para Kazanma Politikasının Bir Özeti…

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ve Evrim Ağacı olarak düzenleyeceğimiz 9. Aykut Kence Evrim Konferansı resmi tanıtım videosunu bugün 2 defa Evrim Ağacı üzerinden paylaştım. İlki, direk olarak Facebook’a video yükleme yoluyla. İkincisi, YouTube video linki. İlkini sadece 16.300 (16.3k) kişiye ulaştırmış. İkincisini sadece 2k kişiye… Evrim Ağacı takipçi sayısı: 335.000+ (335k)

Facebook videosu olan versiyonu 150k-390k arası kişiye ulaştırmak için 470 TL istiyor! Tek bir paylaşım için! Tek bir tane… Günde 15 paylaşım yapıyorsan, hepsini sayfa takipçilerinin en kötü ihtimalle yarısına, en iyi ihtimalle tamamından biraz fazlasına ulaştırman için, gün başına tam 7050 TL bütçe ayırmak zorundasın!

Bazı insanlar için daha makul olabilecek bir sayıya çektiğimizde, örneğin 100 TL verelim paylaşım başına diyecek olursak, sadece 33k-78k kişiye ulaştırma ihtimali olduğunu söylüyor.

Yani, ücretsiz olarak ulaşabildiğin insan sayısının sadece 2-3 katına ulaşabilmen için, 100 TL para istiyor. Bunu yapacak olsan bile en iyi ihtimalle tüm sayfa takipçilerinin 4-5’te birine ancak ulaştırabiliyorsun paylaşımlarını… 100 TL vererek, paylaşım başına (günde 1500 TL ediyor).

Şaka gibi…

“Free and will always be free” (“Ücretsiz ve her zaman öyle kalacak”, Facebook’un mottosu)

Yersen…

Tabii bir yerden para kazanacaklar. Ama kapitalizmin çirkinliğini gördüğümüz örneklerden biri bu. Spor ve meme-göt paylaşımları, çok tutulduğu için, muazzam miktarda kişiye ücretsiz ulaşabiliyor (veya copy-paste bilim haberleri de öyle, çok sık paylaşıldığı için). Ama bilim, siyaset, teknoloji, vs. bu nedenle ulaşamıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s