Yapay Zeka Ne Zaman İnsan Zekasını Geçecek?

Soru: Sence yapay zeka kaç yıl sonra insan zekasını geçer veya insan keşfedemeyeceği ya da keşfetmesi uzun zaman alacak şeyleri bulabilir hale gelir ?

Cevap:

Bunu gerçekten bilmeyi çok isterdim. Tahmin yürütmek çok zor şu etapta ama ben yarım asırdan uzun süreceğini sanmıyorum. Yani çok büyük ihtimalle bizler göreceğiz gibime geliyor, bilim ve teknolojinin şu andaki hızına bakacak olursak.

Şu anda yapay yaşam (evrimleşebilen, yapay zekaya sahip, öğrenebilen ve düşünebilen, kendini kopyalayabilen makinalar) çalışmaları biraz bağımsız yürüyor. Herkes işin ucundan tutup o alanı geliştiriyor. Kimi öğrenme algoritmaları üzerine çalışıyor, kimi veri analiz ve kategorizasyon algoritmaları üzerine, kimi sentetik DNA üzerine, kimi evrimsel robotik alanında, kimi muğlak mantık devreleri üzerinde, kimi kendi kendine organizasyon, kimi kendi kendine iyileşme üzerinde, kimi robot duyguları alanında, kimi süperbilgisayarlar üzerinde vs. vs. Bu noktada birçok zorluk geride bıraktığımız 30 yılda aşıldı. Sadece 30 yılda her bir alanda muazzam bir yol kat edildi.

Şimdi, son pürüzleri giderip, bu farklı çalışma sahalarını tek bir makina üzerinde bir araya getirmek gerekiyor. Bu biraz zaman alacak ve sahalar arası uyumsuzlukların çözülmesi gerekecek. Ama dediğim gibi, 50-60 yıldan uzun sürmeyeceği kanısındayım.

Zaten bir kere bu işin fitili ateşlendi mi, her şey zincirleme yaşanacak muhtemel. Telefonları ve bilgisayarları düşünün. Sadece 15 sene önce kafam kadar uydu telefonları kullanıyorduk. Şu anda elimdeki telefon, ABD’yi Ay’a götüren bilgisayardan kat kat güçlü. Yakında ceplerimizde evren simülasyonları yapabilecek kadar güçlü süperbilgisayarlar olacak. Bunlar hep katlanarak büyüyen teknolojiler. Honda’nın Asimo robotu bundan 6-7 sene önce adam gibi yürüyemiyordu. Şimdi kendi etrafında daireler çizerek koşabiliyor, hatta muazzam zor bir görevi, merdiven tırmanmayı başarabiliyor. Hanson Robotics, Boston Dynamics (Google), vb. firmaların robotlarını görüyoruz. Uçan robotlar, çita gibi koşan robotlar, kendi boyunun 100 katı sıçrayan robotlar, insansı robotlar, kas gücünü onlarca kar arttıran dış iskeleti, vs.

Kulağa bilimkurgu gibi geliyor, ancak makinaların yükselişi bence gerçekten çok yakınımızda. Merakla bekliyorum doğrusu… 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s