Ruhlar ve Astral Seyehat Gerçek Mi?

Soru: ruhlar yoksa astral seyehatler nasıl yapılıyor ?

Cevap:

Yapılmıyor. Astral seyahat diye bir şey yok, ruhların olmadığı gibi… Lucid dreaming denen bir rüya görme türü var ve insanlar bunu ruhani bir olay sanıyorlar. Alakası bile yok. Bunu iki başlıkta inceleyebiliriz, ikisi de aynı kapıya çıkıyor:

1) Lucid Dreaming: Kontrollü rüyalar da diyebiliriz. Bu mümkündür, pratikle geliştirilebilir. Normalde beynin talamus bölgesi uyku anında sinirlerin eşik değerini arttırarak duyu organlarından gelen verilerin beyne geçme miktarını çok azaltır (bu nedenle kolay kolay uyanmaz uyuyan insanlar). Aynı şekilde, beyinden uzuvlara giden sinyaller de kesilir (bu nedenle rüyamızdaki hareketleri gerçekte yapmayız). Ama talamus sinyalleri tamamen kesmez. Sadece eşiği arttırır. Pratikle bu eşiği düşük tutmak mümkündür ve böylece, kontrol edilebilir, müthiş gerçekçi rüyalar görülür. Tabii bunun da birçok detayı var ama şimdi giremeyeceğim. Astral seyahat denen şey, Lucid dreaming olgusunun ruhani bir safsata versiyonudur. Öyle bedenden falan bir şey çıkmaz yani. Rüyada öyle bir şey görülebilir, hatta bu mitler ne kadar yaygınsa ve birey buna ne kadar inanıyorsa, bilinçaltının ona bu bilgiyi rüyasında gösterme şansı o kadar yüksektir. Ki bu bizi ikinci konumuza getiriyor:

2) Near Death Experience: Ölüm öncesinde gördüğümüz şeyler. Beyaz ışık, tünel, vs. de buna benzer bir durumdan kaynaklanıyor. Halk arasında “Ölüm anında tünel ve beyaz ışık görülüyor, vücudun süzüldüğü görülüyor” gibi konular yapıldıkça, hepimizin bilinçaltına işleniyor. Sonra ölüm anımızda, oksijensiz kalan ve vücudu hayatta tutmak için karmakarışık sinyaller gönderiyorken, hafızamızdan ilk çağrılan bilgiler bunlar oluyor. Trendir, tüneldir, ışıktır, vücuttan ayrılmadır, vs… O anda zaten çoğu zaman beyin tam çalışmadığı için, talamus da işini yapamıyor ve birçok geçmemesi gereken sinyal, talamus köprüsünü geçerek bilince (ilişkilendirme alanlarına) ulaşıyor. O nedenle ölümden dönen insanlar, bu “son olmadı gereken anılarını” hatırlıyorlar. Evet, muhtemelen bunları gerçekten görüyorlar. Yalan söylüyorlar demiyorum. Ama gördükleri şey gerçek değil, onu söylüyorum.

Bu iki konu da çok abartılıyor, özellikle ikincisi. Ölümden sonraki yaşama kanıt olarak kaktırmaya çalışanlar bile var! 😀 Halbuki adı üzerinde: NEAR Death Experience. Death Experience değil. Ölüme YAKIN deneyim yani… Ölüm deneyimi değil. 🙂

Bu konuların nörolojik çok derin detayları var ve bilinmeyen noktalar da mevcut. Ama aklı başında kimse bunların Sevimli Hayalet Casper (ya da ruhlar, periler, öcüler, böcüler) ile ilgili olduğunu düşünmüyor elbette. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s