Ruh Var Mı?

Soru: ruh varmıdır

Cevap:

Hayır. En azından insanların anladığı anlamıyla kullanacaksak hayır. Ruh, birçok diğer kavram gibi, insanın bilmediği kavramlar için uydurduğu, gizemli “yer doldurucu ama temelsiz/anlamsız” (dummy) sözcüklerden biri. Beynin üst düzey fonksiyonlarının nasıl gerçekleştiğini anlamayanlar için faydalı bir sözcük. Daha ziyade, beyin faaliyetleri sonucu oluşan algı, düşünce, duygu gibi olguları açıklamak için kullanıyor bilimin içinden olmayan kişiler. Aslında tüm bunlar tamamen maddesel olan şeyler. Ama bilmeyince ya da anlamayınca adı “ruh” oluyor.

“Anla(ya)mıyorsam veya tanımlayamıyorsam, adına X diyeyim.”

Şu anda halen bilim dilinde bile kullanılabiliyor. Mesela “ruh hali” veya “ruh sağlığı” şeklinde. Ancak bilim insanlarının ruh derken bahsettiği, insanların anladığı gibi “Casper” gibi bir şey değil.

Ruha atfedilen özellikler aslında çok büyük ihtimalle Evrendeki diğer her şey gibi tamamen mekanistik ve materyal bir şekilde açıklanabilir. Ancak şu anda beyinle ilgili konuların belli başlı noktalarda tanımlama ve anlamanın *şimdilik* zor olduğu kavramlar var. Ancak bilimde bunlara bile “ruh” deyip geçilmiyor. Ruh daha çok mental faaliyetler ile eş anlamlı kabul ediliyor – ki bunlar da sinirbilim sayesinde her geçen gün daha sağlam bir şekilde açıklanıyor.
Yani ruh, hani öyle ölünce bedeni terk eden, vücuttan ve maddeden ve beyinden bağımsız falan olan bir şey değil. Beynin fonksiyonel ürünlerine verilen arkaik bir isim. Sinirbilim geliştikçe, eskiden “ruh” denen her şey bilimsel terimler ve isimler kazanıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s