Referans Mektubu Nasıl Alınmalı? Sözlü Mü, Yazılı Mı?

Soru: Referans mektubunu somut bir mektup şeklinde mi alıyorsun yoksa sadece ben referansın olurum sözünü mü alıyorsun?

Cevap:

Öncelikle söz alman gerekiyor. İlk adım o. Fakat bir başvuru sırasında yazılı olması gerekiyor. Ama söz aldıysan bir hocadan, yazılı almak da zor değil.

Okullar genellikle referansın kendi sistemleri üzerine hoca tarafından elektronik olarak girilmesini istiyorlar. Sen okul başvurusu sırasında söz aldığın hocayla konuşup, referansın konuştuğunuz gibi lazım olduğunu söylüyorsun. O da tekrar tamam diyecektir muhtemelen. İşte o zaman, hocadan mail ve telefon alıyorsun ve okul başvuru sistemine giriyorsun. Sistem otomatik mail atıyor hocaya, hoca da ya daha önceden hazırladığı bir mektubu giriyor, ya da sıfırdan yazıyor. Çok gerek kalmadıkça (kritik bir karar olmadıkça) telefonla aramıyorlar. Eposta üzerinden olunca, .edu uzantılı adresten olduğu için resmi oluyor. Kandırılma şansı çok daha düşük oluyor okulların.

Genelde böyle işliyor. Kimi hoca ise sana referans mektubunu yazılı olarak veya maille önceden atabilir, çok meşgulse ve uğraşmak istemezse. Ama bunun resmiyeti çok daha düşük. Okullar güvenmiyor sana gerçekten mektubu aldın mı, kendin mi hazırladın diye. Fakat kendi yüklediğin mektupları kabul eden sistemler olduğunu duymuştum hiç rast gelmediysem de… 🙂

İşte böyle kabaca… Umarım faydalı olmuştur. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s