Müslüman Ülkeler Neden Kalkınamıyorlar? ABD Geriliyor Mu?

Soru: Müslüman ülkeler üzerindeki ölü toprağın nedeni nedir?

Cevap:

Bence Kuran’ı yorumlama farkından kaynaklanıyor. Gazali’den önce Kuran felsefeyi, bilimi, özgür düşünceyi destekleyen bir araç olarak görülüyordu. İslam alimleri Kuran’ın Tanrısını aramak için bilim ve felsefeyi araç olarak kullanıyordu. Din, onlar için hem bir motivasyon kaynağı, hem de çözülmesi gereken bir sırdı.

Gazali’den itibaren İslam “alimleri” felsefeyi şeytan işi, bilimin dinle uyuşmayan kısımlarını yalan olarak görmeye başladılar. Bu süreçte bilimin batıya göçü çoktan başlamıştı. Hıristiyanlık da iyi durumda değildi, ancak İslam ülkeleri bilimsel açıdan çökmeye başladıkça, ilerleme batıda hız kazanmaya başladı.

Bir kere bilimsel olarak geriye düştünüz mü, 2 şansınız var: ya bir şekilde yakalayacaksınız ya da giderek daha beter bir hale düşeceksiniz. İslam coğrafyası Osmanlı’daki tek tük ve Cumhuriyet’in ilk başlarındaki kıpırdamalar haricinde bilim, eğitim ve özgür düşünceyi asla birincil (hatta ikincil ve üçüncül) önceliği yapmadı. Bunu yapmadığımız sürece de batmayı sürdüreceğiz. Kendi bilimi, sanayisi, fikri olmayan bir coğrafyadan ne beklenir ki?

Bunun en güzel örneklerinden biri ABD. Adamlar bilim deviyken, Dünya lideriydiler. Şu anda bilimden giderek kopuyorlar, yavaş bir kopuş olsa da… Bu nedenle adım adım geriliyorlar. Neyse ki en azından bir kitle bunun farkında. Hala kurtulma şansları var. Ama kurtulamazlarsa, İslam coğrafyasına olan onlara da olacak.

Tabii bu bir döngü. Gelişme sadece bilimle olmuyor. Ama bilim çok çok önemli bir kilit noktası gelişmenin. Bilim geliştikçe ürünler ve ekonomi gelişiyor. Çünkü daha iyisini, daha ucuza üretip satma imkanın doğuyor. Aksi takdirde dışa bağımlı halde kalıyorsun. Hem üretim sistemlerini, hem ürünleri dışardan alman gerekiyor. Bunu binbir farklı ekonomi branşına yayınca, müthiş bir ekonomik zaaf doğuyor. E ekonomi kötüleştikçe, bilim de öncelikli konu olmaktan çıkıyor. İnsanlar hayatta kalma mücadelesi veriyorlar, düşünmek gereksiz kalıyor. Bu girdap sorun zaten işte. Kırılırsa, gelişme geliyor. Yoksa ekonomik ve ona bağlı gelişen sosyal sorunlar zaten egemen problem haline geliyor.

Değişim kolay değil, son derece sancılı. Ama zinciri ya bilim-teknoloji ayağından, ya da ekonomi ayağından kırmak gerekiyor. Bence ilkini yapmak daha kolay.

Devam Sorusu: ABD bilimden giderek kopuyor derken? Nasıl yani gözlemlerin?

Cevap: 

Ya diğer ülkelerin gelişme ve bilimsel büyüme hızına yetişemiyor ABD. Kendi yarattığı sorunlarla boğuşuyor. Saçma sapan savaşlara odaklanıyor. Eskiden de Dünyanın büyük abisi rolünü oynuyordu ama bilime verdiği ağırlığı kesmiyordu. Şimdiyse bunlarla mücadele ederken bütçesi de sarsıldığı için bilimden kesinti yapmayı göze alıyor. Örneğin Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün sadece 1 senede bütçesi 500 milyon dolar civarında kesildi yanlış hatırlamıyorsam. NASA’nın uzay programlarının bir kısmı durdurulmuştu, neyse ki birkaç ay önce yeniden başladı. Çin, Rusya falan bu konuda hızlı büyüyor. ABD zaten büyük olduğu için tabii o kadar hızlı büyüyemez ama buna eskiden verdiği önemi vermiyor. Burada siyasi tartışmalarda da sık sık gündeme geliyor bu konu. ABD’nin birçok avantajı var tabii. Mesela neyi yanlış yaptıklarını hala bilen bir kitle var. Türkiye’de bu yok mesela… Her şey yanlış ve neyi yanlış yaptığımızı bile bilmiyoruz. Her gelen kafasına göre iş yapıyor.

ABD kolay kolay hissedilir güç kaybetmeyecektir, sanmıyorum. Hani tarihinde hep olduğu için gibi yükselme ve alçalmalar yaşayacaktır diye düşünüyorum. Ama bazı yanlışlarını kesinlikle düzeltmeli… Yoksa geri dönülemez bir şekilde bu yarışı kaydedebilir. Bu yarışı kaybettiği anda her şey zincirleme olarka rayından çıkar. Mesela bildiğim kadarıyla ABD’ye yönelmiş beyin göçü Uzak Doğu, Kanada ve Avustralya’ya dağılıyor git gide… Bu ABD’nin yarışta geri kaldığının en güzel göstergelerinden biri… Hala muazzam tabii ki beyin göçü miktarı ama sonsuza kadar sürmez. Diğer ülkelerin sunduğu cazip tekliflerle yarışabilmek zorunda. Kimse ABD’nin kara kaşına gözüne gelmiyor ülkesinden kalkıp sonuçta. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s