Milletler Arasında Biyolojik Olarak Anlamlı Farklar Var Mı?

Soru: Milletler arasında biyolojik farklar görüyoruz. Diğerlerine göre sanata, spora hatta matematiğe daha yatkın milletler olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz. Bundan hareketle, milletler arasında hiyerarşi olduğunu ve bazı milletlerin diğerlerinden daha üstün olduğunu söyleyebilir miyiz?

Cevap:

Hayır. Belli toplumların evrimsel kökenlerinden, ilgi alanlarından, kültürel yapılarından ötürü birazcık farklı olması, bir hiyerarşi ya da basamak inşa etmemiz için yeterli değildir. Her varyasyon, türleşme demek değildir. Her varyasyon, ırklaşma demek de değildir. O zaman uzun boylulardan kısa boylulara kadar giden yelpazede binbir farklı “ırk” icat edilebilirdi. Ama yok böyle bir şey.

Elbette belli coğrafyalarda, saydığım sebeplerle farklılıklar görülebilir. Bunların hiçbiri ayrı türler, hatta ırklar ileri sürmemiz için yeterli değildir. Son derece yüzeysel farklılıklar bunlar. Hatta hep söylediğim gibi, insan türü içerisindeki varyasyon oranı, memeli hayvanların genel ortalamasından epey düşük. 🙂 Çünkü biz birbirimize, diğer hayvanların birbirine benzediğinden çok daha fazla benziyoruz. Sadece, kategorize etmeye çok alışık olduğumuz ve birbirimizi tanıyacak şekilde özelleştiğimiz için bu farklılıklarımız göze batıyor. Objektif bir inceleme, böyle bir fark olmadığını, daha doğrusu var olan farkların anlamlı olmadığını gösteriyor. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s