Lise Ortamım Nasıldı?

Soru: Peki lisede nasıl bir ortam içerisindeydin? Çok iyi bir lisemiydi yoksa normal düzeydemi ?

Cevap:

Milli Piyango Anadolu Lisesi mezunuyum. Ankara’nın en iyi 6. veya 7. anadolu lisesiydi sanırım. Öyle müthiş değildi yani. Hocalarımdan bende iz bırakan kimse olmadı mesela, öyle bildiğimiz öğretmenlerdi.

Ancak arkadaş çevrem çok iyiydi. Arkadaş çevrem her zaman iyi oldu diyebilirim aslında. Hep sorgulayan, meraklı, bilim üzerine saatlerce sıkılmadan sohbet edebilecek insanlarla birlikteydim. Bunun bana katkısı çok oldu. Lisede romanlar yazıyordum, kapağını sıra arkadaşım olan, şu anda da en yakın arkadaşım olan kişi yapardı mesela. İnek arkadaşlarım da oldu (hatta epey bir çoğu öyleydi sanırım), ancak hiç “ot” arkadaşım olmadı. Hepsi dolu dolu insanlardı, her biri bir şeyler kattılar bana. Hepsinin yeri ayrıdır yani. 🙂

 

Devam Sorusu: Çürütülemez değil çürütülebilir %100 kesinlik olmadığı için söylemiştim

Cevap:

Evren’in doğasına yönelik, tekrar tekrar ve kolay bir şekilde yapılabilir gözlemleri çürütmek pek mümkün değil. Cisimlerin yere düştüğünü çürütmenin bir yolu yok mesela. Ancak Evren’in doğası, dokusu ve yapısı değişirse bu değişir. Aksi takdirde iki cisim daima birbirine doğru hareket edecek. Bunun “neden” bu şekilde olduğuna yönelik açıklama değişebilir ki değişti de: önce Newton’un Kütleçekimi Teorisi vardı, sonra Einsteın’ın Görelilik Teorisi geldi, şimdi Kuantum Alan Teorisi var. Ancak hepsinde, gözlem aynı: cisimler birbirine doğru hareket ediyor.

Evrim de aynı şekilde. Evrim Teorisi’nin içeriği, kapsamı, detayları değişebilir. Canlıların değiştiği gözlemi ise asla değişmeyecek. Bu açıdan evrimin %100 çürütülemez olduğunu söyleyebiliriz. İlla şüphe katacaksak, %99.99999 diyelim. 🙂 Ancak Evrim Teorisi için aynı şey geçerli değil. Ki her geçen sene gelişiyor, değişiyor, kapsamlı hale geliyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s