Komünizm ve Sosyalizm Hakkında Ne Düşünüyorum?

Soru: Komünizm hakkında ne düşünüyorsun?

Cevap:

Çok fazla yanlış anlaşıldığını, oldukça bahtsız bir şekilde hep kötü temsil edildiğini, şu anda onun için çok erken olduğunu ve tüm bu saydıklarımın, teorisinde ve teorisinin pratiğe dönüştürülmesinde bazı şeyleri es geçmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Onları tespit edemem, düzeltemem ya da analiz edemem, işim ya da uzmanlığım bu değil. Ancak “Iyy gominisler kaka pis.” diyecek kadar sığ olmamak gerektiği kanısındayım. Keza, komünizmin tüm insanlığı kurtaracak araç olduğuna da inanmıyorum. Ancak var olan güçlü bir tez karşısında, bu tür anti-tezlerin var olmasının sağlıklı olduğu kanaatindeyim.

Soru: Çoğu sosyalist kapitalizme karşıdır ancak onun nimetlerinden de yararlanmaktan geri kalmıyor, sosyalist ülkelere gidip yaşamayı seçmiyor. Çok gariptir ki hiçbir antikapitalist insan ölmek üzereyken yattığı hastahanede faydalandığı hizmetlerin kapitalist olup olmadığına bakmıyor. Sen ne düşünüyorsun?

Cevap:

Evet, katılıyorum. Yani özüne katılıyorum daha doğrusu, bu kadar katı kategorizasyonlara karşı olsam da. Yani mesela “sosyalist”, “kapitalist” falan demişsin ama şunu sormak zorundayım: Hangi sosyalist? Hangi kapitalist? Binbir çeşidi var ve her biri, bir birey olarak kendi şahsi düşüncelerine de sahip.

Sözünü ettiğin şeyin sebebine işte yaşam mücadelesi deniyor. Sosyalistler kesinlikle kapitalistlerden daha diğerkamlar (altruistler). Ancak söz konusu hayatta kalma mücadelesiyse, diğer her şey sonra gelir. Bu sebeple bir sosyalisti ölüm yatağındayken aldığı hizmetlerin kapitalist olmasına bakmamakla suçlayamayız. Biraz haksızlık olur bu ve çok tek taraflı olur. Ancak buna sadece bu konuda rastlamıyoruz: hayvan deneylerine karşı olanlar da hastayken ilaç alırlar. Silahlara ölümüne karşı olanlar, hayatta kalmalarının tek yolu silaha başvurmaksa, bunu yaparlar. Dediğim gibi, söz konusu hayatta kalmaksa, gerisi teferruattır.

Ama Dünya’yı sadece ölüm anındaki içgüdülerimizle inşa etmiyoruz, bu da görülmeli. Kapitalizmin sundukları ve yaşam standartları, bilinçli bireyler için tartışmasız olarak çok faydalı. Ancak birileri bu kadar rahatken, bir diğerleri sosyalist oldukları için falan değil, basitçe gelişmeye sömürü nedeniyle fırsat bulamadıkları için ölümüne kırılıyorsa, o kapitalizmde bir hata var demektir, kimse kusura bakmasın. “Onlar da kendi başının çaresine baksaydı canım.” diyemez kimse. Yani derler de, onlar büyük adam olamazlar bence. En en azından ben saygı duymam böyle diyen birine. Türümüzü ayakta tutan, buralara getirmesini sağlayan şey dayanışmaydı. Hiçbir insan tek başına ailesini doyuracak kadar avlanma yeteneklerine sahip değil, vahşi doğada bile. Her zaman gruplar halinde, zekamızı, iletişim becerilerimizi, vs. kullanarak hayatta kaldık. Şimdi, aradan binlerce sene geçti ama bu özelliğimizi bırakmamalıyız.

Ben hep şunu soruyorum kendime: bir telefon azına, bir düşük modele sahip olsam ne olur? Hiçbir şey olmaz. Yaşayabilirim. Ancak adamların kendilerine sordukları şey şu: bugün de su içmesem ne olur? 1 hafta daha yemek yemesem ne olur? Bugün de hastaneye gitmesem ve sokakta kan kusmayı sürdürsem ne olur?
Biz ne zaman bu kadar korkunç bir tür haline geldik? Ne zaman bu kadar çirkinleştik?

Dediğim gibi, kapitalizm de, sosyalizm de çok güzel fikirlere sahip. İnsanın farklı yönlerini ortaya çıkarıyor. Bence sentezleri, en azından kısa vadede insanlara en çok fayda sağlayacak sistem. Ki crowdfunding gibi ortak dayanışma siteleri, Couchsurfing gibi evlerini ücretsiz olarak insanlara açan sistemler hep kapitalist ülkelerden çıkıyor. Çünkü bu ülkelerin devletleri kapitalist olsa da, insanları o kadar değil. Bu insanlar, o “insan” taraflarını yitirmemişler. Yani insanlar, kendi hallerine bırakıldıklarında kapitalizm ile sosyalizm arası bir ibreyi buluyorlar. Bence buna odaklanmalı. Ama işte, demeyle olmuyor maalesef.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s