İslam’ı Araştırma Nedenim Kendimi Rahatlatmak Mı?

Soru: İslamı araştırarak emin olmaya çalışıyorsun bunun gerçek olmadığına ve kendini rahatlamaya çalışıyorsun ama nafile 😀

Cevap:

Hayır, hiç böyle bir amacım yok ve yazdığının sonuna “nafile” yazdın ve gülen surat koydun diye böyle olmayacak. 🙂 İstiyorsun ki ateistlerin hepsi içlerinde din ve Tanrı korkusu olan insanlar olsun. İstiyorsun ki gerçekten ergen ve uydurma atasözlerinde olduğu gibi “düşen uçakta ateist kalmasın.”

Hiç böyle bir durum yok en azından benim için. Daha önce de dediğim gibi, nörolojik, psikolojik, sosyolojik ve biyolojik/evrimsel açıdan inananların neden bu tür şeylere inandığını büyük oranda biliyoruz bugün. Bunun antik ve ilkel toplumlara katkısını, nasıl bir fayda sağladığını falan araştırabiliyoruz. Şempanzeler ve diğer hayvanlarda yapılan deneylerle ritüelizasyon denen kavramın nasıl inançları yarattığını tanımlayabiliyoruz. Dolayısıyla hayır, sadece toplumun ve insanın yapısını daha iyi anlamak için okuyorum. 🙂

Ayrıca senin dediğin amaçla yapmak da alçaltıcı olmazdı, tam tersine yüceltici olurdu. 🙂 Çünkü bu durumda da görüldüğü gibi ateistler yanılabileceğini idrak eden, egolarından ve kibirlerinden, cehaletlerinden kurtulmuş insanlar demektir. Tabii bu büyük bir genelleme, her ateist böyledir demiyorum ama özü itibariyle senin dediğin buna geliyor.

Bir diğer deyişle, bir şeyden şüphelenenlerin olması, o şey hakkında emin olanların haklı olduğu anlamına gelmez. 🙂 Olsa olsa o konudan emin olanların bilimsel sorgulama ve tarafsız düşünme algısının yeterince gelişmediği anlamına gelir. Ki zaten bu becerileri gelişmiş biri, içten içe emin olsa bile bunu küçükken pipisini amcalara gösteren çocuklar gibi bir şekilde yapmaz. İşte ateistlerin (gene genelleme olacak ama) yaptığı da budur. İçten içe emindirler, fakat sırf kuşku duymanın öneminden ötürü kendilerinden kuşku duyarlar.

Asil olan budur.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s