İnsan Neden Belli Bir Ses Aralığını Duyabiliyor?

Soru: insanlar neden 20-20.000HZ arasındaki sesleri duyabiliyor? Neden bi kedi gibi duyamıyoruz mesela ? din hocası “allah daha dusuk sesleri duyabilseydik (kan akışımız, kalp atışımız, güneşteki patlamalar vs.) yaşayamazdık” gibi şeyler söyledi ve aklımı kurcaladı. evrimle bi alakası varmıdır?

Cevap:

Heheh süper açıklamış. 😀 Asıl sebebi, evrimin akıllı bir tasarımcı olmamasından kaynaklanıyor. Çok basit iki soruya/ilkeye dayanıyor: Elde ne malzeme (çeşitlilik) var? Var olan malzeme (çeşitlilik) içerisinde hangileri diğerlerinden etrafa daha uyumlu? Bu soruların cevapları, evrimin sonuçlarını belirliyor. Dolayısıyla senin sorunu bu temel iki soruya indirgeyerek cevabı bulabiliriz:

1) Eğer ki insana gelen soy hattında (Evrim Ağacı’nın o dalında) bu aralığın dışına çıkan varyasyonlar var olmadıysa ya da olamadıysa, bunların dışını duymak avantaj olsa bile evrim bu özelliği ortaya çıkaramaz. Çünkü öncül varyasyonlar popülasyon içinde bulunmamaktadır. Eğer ki bir özellik, popülasyon içerisinde bulunmuyorsa, var olamaz. Eğer ki o özellik, müthiş avantaj sağlıyorsa veya olmaması türün müthiş olumsuz etkilenmesine neden oluyorsa, türün soyu tükenir. Bu kadar basit. Evrim ileriyi göremez, sadece var olan malzeme üzerinde çalışabilir. Tabii bu anlatımda evrimi kişileştirdiğime bakma, “görebilen” ya da “planlayabilen” bir şey değil. Bir doğa yasası sadece. Kütleçekiminin bir cismi yere düşürmeyi düşünerek yapmaması gibi yani…

2) Belki de insanlarda bu varyasyon vardı. Yani atıyorum 2-25.000 Hz arasını duyan bireyler de bir noktada var oldular (bu farkı yaratan mutasyonlar, transpozonlar, crossing-over, vb. çeşitlilik mekanizmalarıdır). Ancak bu frekansları duyabilenler üzerinde bir seçilim baskısı oluşmamış olabilir. Yani “Aferin, çok güzel duyuyorsun ama bu senin hiçbir işine yaramıyor!” Dolayısıyla bu varyasyonlar asla baskın hale gelememiş olabilir. Hatta hocanın sözünü ettiği gibi bir dezavantaj bile doğabilir (ki sanmıyorum). Bu durumda o uçlar elenerek yok olurlar, gene 20-20K arası kalır.

Tabii bunun haricinde opsiyonlar da var. Mesela Genetik Sürüklenme dolayısıyla bazen avantaj sağlayan varyantlar yok olabiliyor, dezavantaj sağlayan varyantlar yaygın hale gelebiliyor falan. Fakat adaptasyoncu bir perspektiften bu iki soru neredeyse her zaman doğru cevapları verecektir. 🙂 Aynı şey, kanatlarımızın olmamasının, UV ışınları göremeyip, ışınlanamamamızın da sebebidir. O özellikleri doğrudan sağlayan varyasyonlar ya da o özellikleri ortaya çıkarabilecek öncül varyasyonlar popülasyonda bulunmuyorsa, evrim o özelliği var edemez veya ortaya çıkaramaz. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s