Hayatta Bana En Çok Katkısı Olan Düşünce Nedir?

Soru: Hayatta sana en çok katkısı olan düşünce nedir? Senin kıvılcımını yakan olaylar, düşünceler nelerdir?

Cevap:

Sanırım bir şeyleri “bilebilecek” olmamızın verdiği keyif her şeyi başlatan şey oldu. 🙂 Yani “Biz, evrenin kendisini anlamasının yollarından biriyiz.” sözü ile “İnanmak değil, bilmek istiyorum.” sözü bu durumu güzel özetliyor. Çoğu zaman üzerinde düşünmeden geçiyoruz “bilmek” kelimesinin anlamını. Ama biraz kafa yorunca, Evrende bilinebilecek ne kadar fazla şey olduğu ve bunun için ne kadar az zaman olduğunu görüyor insan.

Yani şunu anladığım zaman hayatım değişti diyebilirim: bize öğretilen bu hayatın yalan olduğu, aslolanın öteki tarafta olduğu falan… Ama böyle değil! Hatta 180 derece tersi: var olan tek şeyimiz bu hayat! Bunu çarçur etmemenin yolu da insanların iddia ettiği gibi “öte tarafı garantiye alma çabası” değil. Yine tam tersine, bu Dünyada güzel, işe yarar, bir zamanlar senin var olduğuna dair iz bırakacak bir şeyler üretmek. Çünkü öldüğün zaman seni karşılayacak biri falan olmayacak, bunlar teselli hep… Gerçek olmayan şeyler. Bunu görmek, zaman harcamamam gerektiğini öğretti.

Bir de, bu hayatta tek başımıza olmadığımı fark ettim. Yani birey olarak tek başımızayız, ama tür bazında kolektif olarak var olan bir türüz. Dolayısıyla sadece kendi “öte yaşantımızı” garantileme çabası da çok boş bir hayat emeli… Bir diğer soruda da dediğim gibi, bu iletişimi kurabilmeyi gelecek için güzel bir şeyler yapma çabasında olanlara borçluyuz. Biz de bunu sürdürürsek, Evreni anlamaya çalışır, ondan bir şeyler öğrenmeyi becerip, bunu gelecek nesillere aktarabilirsek gerçekten işe yarar bir şey yapabilmiş oluruz diye düşünüyorum.

Bu ve bunun gibi fikirler beni mutlu ediyor ve ileri gitmemi sağlıyor sanırım. 🙂 Sorunun tam cevabı oldu mu bilmiyorum ama sanırım verdiğim bazı diğer cevaplarla birlikte okunduğunda tam bir bütünlüğü olacaktır bu cevabımın. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s