Felsefeyle İlgileniyor Muyum?

Soru: Felsefe ile ilgileniyor musun?

Cevap:

Çok yüzeysel olarak. Bayıldığım bir alan değil açıkçası. Çok az şey biliyorum hakkında ve felsefe üzerine tartıştığımda, karşı taraftakiler beni hep farklı kategorilere yerleştiriyorlar. 😀 Onlar da kararsız gibiler.

Ben felsefenin destekleyici bir saha olduğu kanaatindeyim. Yani belli kalıp kategorileri okuyup da, “Hmm ben Nihilist’im galiba ya.” demenin işlevsel ve mantıklı olduğu kanısında değilim. Felsefenin ufuk açıcı bir uğraş olduğunu; ancak zaten tanımı ve yöntemi gereği gibi amaç değil, araç olabileceği kanaatindeyim. Bilim de, felsefenin bir alt dalı, ondan evrimleşmiş bir saha olarak bir araç. Ancak bilim-felsefe konusunda “boynuz kulağı aştı” durumu var bence.

Velhasıl, filozofların, bilim insanlarının kaçırdığı noktaları doldurma ve destekleme konusunda önemli bir rolü olduğunu; ancak ne yazık ki bu rolden giderek uzaklaştıklarını ve çok daha dar ve ufak bir alana sıkışmaya başladıklarını görüyorum. Bu da onların suçu değil, çünkü bilim müthiş hızlı ilerliyor. Bir filozofun alanındaki tüm konuları ve gelişmeleri takip etmesi mümkün değil. Bu nedenle etkileri hızla azalıyor bilim üzerinde. Bence herkes felsefe hakkında temel bazı şeyleri bilmeli, farklı görüşler ve yaklaşımlarla aşina olmalı. Ancak “felsefe” olarak felsefenin vazgeçilmez bir parça olduğu kanısında değilim.

En azından şöyle diyeyim: bugüne kadar doğrudan hiç ihtiyaç duymadım. Ufuk açıcı ve farklı bir bakış açısı kazandırıcı etkisi olması bakımından önemli; ancak olmazsa olmaz değil *bence*.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s