Evrimi Darwin’den Önce Müslümanlar Keşfetti Mi?

Soru: http://www.bizimanadolu.com/Guncel/gun73.htm Acaba bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Hiç duymuş muydun?

Cevap:

Evet, evrimi Darwin’den önce çok kişi yazmıştı. Darwin’den önce dedesi Erasmus Darwin, ondan önce Erzurumlu İsmail Hakkı’dan önce El Cezir, ondan önce Empedokles, Heraklitus, Anaksimander yazmıştı.

Ama hiçbiri Darwin gibi derin, Darwin gibi bilimsel temellere dayanarak, Darwin gibi kapsamlı, Darwin gibi detaylı, Darwin gibi açıklayıcı yazmamıştı. Örneğin, İbrahim Hakkı’dab alınan metin hatalı. Bitkiler hayvanlara evrimleşmedi (Darwin’den önce sık inanılan bir hataydı bu mesela). “Mineral” nedir, bunu bile tamamlamadan o buna dönüştü, bu buna dönüştü demekle olmuyor bilim işte. Darwin’i ayıran bu.

Ama evet… Akıllarında vardı böyle fikirler. İlk Antik Yunan’da vardı, sonra onlardan metinleri alan İslam alimleri fikirlerini yazdı. Hiçbir evrede Darwin gibi ele alan olmadı ama. Antik Yunan’da evrenin genişliyor olabileceğini düşündüler diye gidip Hubble’ın hakkını onlara verecek değiliz. Benzer şekilde insanlık Ay’a gitmeden önce Jules Verne bunu yazdı diye ABD’nin başarısına Jules Verne’e verecek değiliz. 🙂 Onları takdir ederiz, teşekkür ederiz. Ama bundan fazla kredi vermek ayıp olur. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s