Evrim Teorisi Tanrı’yı İspatlar Mı?

Soru: Evrim teorisi, Tanrı nın olmadığının bir ispatı mı sizce ? Ya da bilim, sizce Tanrı nın olmadığını ispatladı mı, ispatlayabilir mi ? Ayrıca cansızlıktan canlılığın nasıl ortaya çıktığı konusundaki düşünceniz nedir ?

Cevap:

Hayır, bilimde bu tür dolaylı kanıtlarla iş yapmayız. Canlıları Tanrı’nın yaratmadığını biliyoruz, o zaman Tanrı yoktur demek, iyi bir bilim pratiği değil. Ancak zaten bilim, Tanrı’nın varlığıyla ilgilenmez de… Ancak insanların neden Tanrı’ya inandığı psikolojik ve sosyolojik olarak incelenebilir, vs. Bilimde hiçbir zaman “Bu Tanrı’nın yaratışıdır.” diye bir cevap olmaz. Çünkü o zaman zaten araştırma yapmaya gerek yoktur, ispatsız bir şekilde bir cevap uydurulmuş demektir.

Bazı insanlar, Tanrı’ya atfedilen her şeyi elinden aldığımızda ve bilimsel olarak, somut, materyalist ve natüralist bir biçinde (yani basitçe, bilim çerçevesinde) açıkladığımızda Tanrı’nın yok olduğunu ispatlayacağımızı sanırlar. Benzer şekilde dindarlar da bundan korkarlar. Bu bence saçma bir korku ya da zafer beklentisidir. Zira Tanrı derken, sınırsız ve engelsiz bir güçten bahsediliyor. Bu durumda Tanrı, eğer dilediyse her şeyi bizim çözebileceğimiz şekilde yaratmış olabilir.

Ancak burada soru şu oluyor: o zaman Tanrı’nın varlığına neden ihtiyaç duyuyoruz, ne amaca hizmet ediyor? Bu çok derin ve uzun bir soru. Ölüm sonrası yaşam korkusu bunun en güçlü motivlerinden biri. Bir diğer yanıt, “Bir amaca hizmet etmesi zorunlu mu Tanrı’nın? O zaten Tanrı…” demek olabilir. Bu soruların, görülebileceği gibi, bilimsel olarak hiçbir anlamı ve işe yarar bir geçerliliği yoktur. Kişilerin şahsi inançlarından ibarettir. İnsanların özgürce inanmaları sağlanmalıdır; ancak inançlarını bilime alet etmelerine engel olmak gerekir. Bu şekilde, Gould’un tanımladığı gibi iki alanı birbirinden ayırmayı başarırsak, herkes mutlu mesut yaşantısına devam eder. İnanmak isteyen inanır, inanmak istemeyen inanmaz. Ve bir yandan, gerçeklere ulaşmayı sürdürürüz. Ama işte, bunu sağlaması çok zor. Tutamıyor insanlar inançlarını ve çenelerini çünkü. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s