Evrim ile Din Çelişiyor Mu?

Soru: Evrim ile din çelişiyor mu ? Topraktan yaratılma, insanın ruhu olması vs. Eğer bu konu ilgi alanınıza girmiyorsa lütfen kızmayın 🙂

Cevap:

Bu soruyu cevaplamak için “Hangi din?” sorusunun sorulması ve cevaplanması gerekiyor. Çünkü bilimin tanımları açık ve net. Ancak dinde bu yok. Din, sen onu nasıl yorumlarsan odur. Zaten bu yüzden din, asla bir bilim olamaz. İkisi apayrı felsefelere sahiptir.

Bu yüzden sorunun tek bir cevabı yok. Anaakım din yorumlarının neredeyse hepsiyle çelişiyor, evet (bilimin oşinografiden astrofiziğe, anatomiden biyolojiye kadar birçok dalıyla da). Ancak din içerisinde de varyasyonlar görüyoruz. Bu hep vardı, ancak bunlar çoğalıyorlar. Bilimle el sıkışmaya, bilime ayak uydurmak için din yorumlarını değiştirmeye başladılar. Tıpkı biyolojik organizmalar gibi evrim geçiriyor din de… En uyumlu varyasyonlar (ki bunlar, bilimin üstünlüğünü kabul edenler oluyor) hayatta kalacak, diğer varyantlar er ya da geç yok olacak.

Bu nedenle kilise bilimden özür üstüne özür diliyor, Evrimsel Biyoloji ve Astrofizik gibi insanlık tarihinin gördüğü en güçlü bilim dallarına göz kırpıyor. Zorunluluğun farkındalar. İslam dünyasında da benzer kıpırdanmalar var. Ama tabii İslam gene birkaç asır geriden gelecektir bu konuda da, kafa yapısını değiştirmeyecek olursa. Zaten Uzak Doğu dinleri yapıları gereği daha açık modern bilime ayak uydurmaya. Onların çok derdi yok.

Er ya da geç bilimsel gerçekler egemen olacak. Bu hep böyle oldu, bundan sonra da hep böyle olacak. Bu sebeple her neyse inanıyorsanız inanın, insanların dediklerine kulak asmadan dininizi modern bilimle uygun hale getirmeye bakın derim. Bilim inançsızlığı gerektirmiyor, ancak “bir miktar” güncellemeyi zorunlu kılıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s