Evren Yoktan Mı Var Oldu?

Soru: sence evren yoktan mı varoldu ?

Cevap:

*Sence* diye sorduğun için, evet, bence “hiçlik” diye tanımlayabileceğimiz, Evren öncesinde var olmayan bir “şey”den “var oldu”. Bu kadar tırnak kullandım, çünkü sorun şu: derdimizi Evren içerisinde tanımlanmış, Evren içerisinde var olmuş kelimeler, kavramlar ve cümlelerle anlatıyoruz. Örneğin “var oldu” diyoruz; ancak “var olma” kavramının Evren öncesinde veya dışında bir anlamı ya da geçerliliği var mı, bilmiyoruz. Belki apayrı yasaların etkili olduğu bir şey var Evren dışında/öncesinde, belki de bizim sadece “hiçlik” diye tanımlayabildiğimiz bir şey var. İnsanlar, Evren içerisindeki kavramlarla düşündükleri için, “hiçlikten bir şey nasıl var olabilir?” diye soruyorlar. Ancak hiçliği de biz, var olan şeylere göre tanımlıyoruz. Ancak sözünü ettiğimiz, var olan şeylerin olmadığı bir “zaman dilimi” (gene aynı sorun). Bu sebeple şu anda baktığımızda “hiçlikten var olmak” akla yatkın gelmiyor. Fakat hiçlikte var olabilseydik, bu belki de bu dediğimiz son derece sıradan gelecekti.

Hiçlik yerine, Evren üstü bir Evren de düşünülebilir belki (İç İçe Evrenler Teorisi). Eğer bu evrenler Mobius Şeridi gibi birbirine bağlıysa, “dışları” olmayabilir. Ancak yine de birçok sorun var: nasıl var oldular? Neden var oldular? Ya da daha temel bir soru olarak, var oldular mı? Daha kışkırtıcı bir soru olarak, şu anda var olduklarından emin olabilir miyiz?

Dolayısıyla *sence* diyerek değil de, “Evren yoktan mı var oldu?” diye sorsaydın, vereceğim cevap, “bilmiyoruz” olurdu. Aceleye gerek yok, er ya da geç bunların cevabını öğreneceğiz. Bu cevapları da bize bilim verecek. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s