Etnik Kökenden Ötürü Birini Dışladım Mı ya da Dışlandım Mı?

Soru: etnik kimliğinden dolayi birilerini dişlamişliğiniz var mi? veya dişlanmişliğiniz? böyle bir durumda neler hissediyorsunuz?

Cevap:

Hayır, ne dışladım, ne de dışlandım. Başıma gelmemiş olmasına rağmen bu tür bir ayrımcılıktan söz etmek bile midemi kaldırıp, beni tiksindiriyor. İnsanların kollektif aptallığı yetmiyormuş gibi bir de yerel aptallıklar üretiyorlar. İşimiz gücümüz yok birbirimizi yiyecek dandik dandik sebepler türetiyoruz. :/

Bir diğer soruya da eşzamanlı cevap olmuş oluyor bu. Hayır, hiç mi hiç milliyetçi biri değilimdir. Belli bölgelerdeki insanların kendilerini savunma, özgürlüklerini talep etme, kendilerine zulmeden güçlerle mücadele etme sürecinde birbirine yaklaşmalarını veya ortak geçmişi paylaşan insanların bu çerçevede bir araya gelmelerini anlarım ve elbette desteklerim. Ama bunu bahane ederek savaşlara, krizlere, soykırımlara, terörizme, art niyetli planlara, küçümsemeye, ezmeye, vb. insanlık dışı hiçbir müdahaleyi kabul etmiyorum.

Bir grup insan altın günü yapmayı seviyor olabilir, bu çerçevede bir araya gelebilirler, hiç sorun yok. Ancak bunu, diğer altın günü yapanlara saldırma bahanesi haline getirenlere anında müdahale etmek gerekir diye düşünüyorum. Milletler, siyasi tanımıyla ırklar, vs. de bence böyle. Kolay değil bu kadar indirgemek birçokları için, biliyorum. Hep milliyetçi, hatta yer yer ırkçı olarak büyütülüyoruz. Ama bundan kurtulup “insanlaşmak” elimizde.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s