“Duhem Quine Tezi” Hakkında Ne Düşünüyorum?

Soru: duhem quine tezini duydunmu daha önce, bilimde yanlışlama ilkesinin sağlam bir ilke olmadığı ile ilgili bir tez

Cevap:

Evet biliyorum. Oldukça saçma/isabetsiz olduğu kanısındayım. Zira bilimde bir şeyi bir defa deneyip yargılara varmayız. Binbir farklı açıdan, tek bir konuyu inceleriz. Hatta inceledimiz şeye müdahale eder, bu müdahalenin etkilerine bakarak müdahale öncesindeki tahminlerimize uygun olup olmadığını kontrol ederiz. Eğer hepsi aynı sonuca işaret ediyorsa, o sonucumuz giderek muhtemel cevap haline gelir. Asla %100 emin olamayız, ama çoğu zaman %99 da fazlasıyla iyidir. Dolayısıyla ön kabullerimiz, test edilmeyen ön kabuller değildir. Hem ön kabullerimiz, hem de o ön kabuller üzerine inşa ettiklerimiz her an, her açıdan, farklı kişilerce teste tabi tutulur, doğrulanır veya yanlışlanır. Ki zaten bu sebeple bilim tıkır tıkır çalışır. %90 veya %99 belki %100 değildir, ancak bize fazlasıyla yetmektedir.

Tıpkı her yeni güne uyandığımızda o gün hayatta kalma şansımızın asla %100 olmaması, ancak yüksek bir yüzdenin bize fazlasıyla yeterli olması, bu sebeple hep birlikte oturup her gün korkudan ağlamıyor olmamız gibi… 🙂

Bilim bize %100 gerçeği vaadetmez. Asla etmedi. Ancak bilim bize, diğer sistemlerin yanına bile yaklaşamayacağı, kıyaslamanın bile ayıp olacağı kadar yaklaşmayı vaadediyor gerçeklere. Eğer gerçeğin belki %90’ı ile yetinemeyecek kadar doyumsuzsak, maalesef yapacak bir şey yok. Çünkü şu anda bunun binde birine bile yaklaşabilecek hiçbir sistem olmadığı gibi, bundan daha fazlasını verebilecek de hiçbir sistem yok.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s