Doğa Yasaları Neye Göre Oluşuyor?

Soru: doğada bilindiği üzere birçok kural mevcut örneğin suyun 100 derecede kaynaması gibi. Bu kurallar neye göre oluşuyor. Veya bi tanrı koymuş olamazmı ? teşekkürler.

Cevap:

Sence de “Bu kurallar neye göre oluşuyor?” gibi kışkırtıcı, muhteşem ve heyecan verici bir sorudan sonra “Tanrı koymuş olamaz mı?” sorusu son derece banal ve kısır değil mi? 🙂 Dini inancın bilime karıştırılmasının tehlikesinin ve verimsizliğinin güzel bir örneği oldu bu. 🙂 Çünkü merakı öldürüyor ve cevap verme potansiyelinin yok ediyor. “Evet, Tanrı koydu.” Bitti…

Neyse, kısaca açıklamak gerekirse Evren’in var oluşunda net olarak bildiğimiz veya var olduğunu düşündüğümüz herhangi bir yasa bile yoktu. Varsa, bugün bildiğimiz 4 temel fizik kuvvetinin bir arada olduğu bir sistem olduğu düşünülüyor. Sonradan enflasyon sırasında bu yasalar birbirinden ayrıldı. Sonuçta yasaları atomaltı parçacıklar oluşturuyor. Bu parçacıklar da Büyük Patlama ile meydana geldi. Dolayısıyla yasaları birinin koymasına gerek yok, süreç içinde kendiliğinden oluşabilirler.

Sonrasında ise kendini tekrar eden süreçlerden oluşan Kendi Kendine Organizasyon devreye giriyor. Bu, günümüzde yaygın olarak çalışılan ve giderek daha iyi anlaşılan bir süreç. Sürekli aynı kuvvetler ve yasalar altında bulunan basit ve düzensiz yapılardan kendiliğinden, süreç içinde karmakarışık ve düzenli yapıların nasıl oluştuğunu açıklayan bir çalışma sahası.

İleride çok çok ama çok büyük ihtimalle Evren’in “tek evren” olmadığını bulacağız. Aynı olasılıkla tek Büyük Patlamanın bizimki olmadığını da bulacağız. Dolayısıyla başlangıç koşulları farklı olan sonsuz evrenler olması çok muhtemel. Bu evrenlerde bambaşka yasalar, dolayısıyla bambaşka sonuçlar doğmuş olabilir. Şu anda “bilmiyoruz”. Ama “Tanrı yaptı.” deyip geçecek kadar da az bilmiyoruz veya o kadar üşengeç, hayattan bezmiş veya meraksız da değiliz. 🙂 Olmamalıyız da.

Derinlerde bir yerlerde her şeyin Tanrı tarafından başlatıldığına ve/veya yaratıldığına ve/veya sürdürüldüğüne inanabilirsiniz. Bu sizi rahatlatıyor, aklınıza daha uygun geliyor, vs. olabilir. Beni ilgilendirmez. Ama bu inanç, bilimin en değerli velinimeti olan “bilgi değeri” ihtiva etmez. Yani bize bir şey katmaz, herhangi bir soruya cevap vermez ya da bu varsayımı yapmadan 1 saniye önce bildiğinizden daha fazlasını bilmemizi sağlamaz. Bu nedenle de konu dışıdır. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s