Doğa ve Evren Kusursuz Mu?

Soru: doğa ve evrenin bukadar kusursuz olması bi yaratıcıya işaret değilmidir?

Cevap:

Doğa ve evrenin kusursuz olduğu, sancılı ve sanrılı bir şekilde sürdürülmeye çalışılan bir yalandan ibaret olmasaydı, ufacık bir ihtimalle de olsa olabilirdi belki, evet. Ne yazık ki durum bu değil. Kusursuzluk iddiası sadece bilim dışından olan insanların 13.82 milyar yıllık evren tarihine ve 92 milyar ışık yılı genişliğindeki bir görünen evrene kıyasla ortalama 67.5 yıllık ömürleri ve birkaç bin kilometre karelik yaşam alanında gördüklerini bilgisizce, rastgele ve duygu sömürüsü haricinde herhangi bir temele dayanmadan ileri sürdükleri bir iddiadan ibaret. “Anlayamıyorum, dolayısıyla kusursuz olmalı.” şeklinde özetlenebilir iddia.

Kusursuz olduğu iddia edilen istisnasız her şeyde kusurlar vardır ve bulunabilir. Tabii kafamıza göre kusurları görmekten gelmek ve çok bariz bir tanıma sahip olan “kusursuzluğu” bu temelsiz iddiaya uysun diye eğip bilmek de aynı iddia sahiplerinin sıklıkla yaptığı bir diğer mantık hatası.

İddianın tam tersine, evrende kusursuz, mükemmel, hatasız, %100 düzenli olan tek bir şeye rastlamadık şu ana kadar. Hiçbir zaman rastlamayacağımıza da bahse girebilirim.

Dolayısıyla soru kendi kendine cevap veriyor sanırım. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s