Din Diye Bir Şey Olmasaydı, Sorunlar Yok Olur Muydu?

Soru: tüm dünyanın tamamen bilime inandıgını düşünelim hurafe ve bilim karşıtı düşüncenin tamamen yok oldugunu düşünelim…..peki o zaman yine sorunlar olurmuydu?

Cevap:

Muhtemelen evet. Çünkü bilimsel gerçekleri kabul etmek demek, sorunsuz bir dünya demek değil. Çünkü sorunların hepsi, bilimsel gerçekleri kabul etmeye dayanmıyor. Örneğin eğer ki sorunumuz arabalarımızın benzinle çalışmasıysa ve petrol sınırlı bir kaynaksa, Dünya’nın tüm bilimini de bilseniz, gidip bir yerlerde sıkıntı çıkarıp petrolünü almanız gerekecektir. Keza, Dünya’nın tüm bilimini de bilseniz, sevgiliniz bir diğer kişiye olmadık bir şekilde kıskanıp surat asacaksınız. 🙂 Bunlar bilimin suçu ya da sorunu değil.

Ancak bilimle yönetilen bir Dünya’da, bugünkünden çok daha az sorun olacağına eminim. En azından, alınan kararlar, atılan adımlar, yapılan yenilikler çok daha içimize sinen, çok daha genel geçer kabul edilebilir olan, o parti iktidardayken şu şekilde, bu parti iktidardayken bu şekilde olmayan tercihler, adımlar, icraatlar olurdu. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s