Demokrasi Gelişmemiş Ülkelerde Zararlı Mıdır?

Soru: Evrimi anlayan ve öğretilmesi gerektiğini düşünen bir siyasetçi olsa, bu adamın başbakan olma ihtimali olmaz, en azından bunu dile getirmemesi gerekir, Demokrasi gelişmemiş ülkelerde zararlı mıdır ?

Cevap:

Açık konuşayım, ben bazı durumlarda demokrasinin işlevsel olduğu kanısında değilim. Türkiye gibi devasa bir ülkeden demokrasiyi çıkarmak abartılı olurdu elbette. Ancak özellikle bazı küçük gruplarda, firmalarda, şirketlerde, vizyonu olan bir lider, diğerlerine yön verip, onların kendi potansiyellerini göstermelerine izin verecek şekilde yolu açmalı ve işleri sürdürmeli. Buna şirketlerde “CEO” diyoruz. Devletlerde olunca “diktatör”. 🙂 İki kelime arasında dağlar kadar fark var.

Ama işte, koca ve çepçeşitli bir ülkeden demokrasiyi çıkarmak da mantıklı değil. Çünkü şunu görmek lazım: evet, “aydın” olarak nitelenen belli bir grubun vizyonu gidişatın tamamen aksi yönüne işaret edebilir. Fakat o ülkenin halkı bunu istemiyorsa, doğru olmadığını düşünüyorsa, ne yapmak gerekir? Zorla ellerinden almak mı gerekir? Kendimizin haklı olduğunu nereden biliyoruz? Bu kesinliği/eminliği bize kim veriyor?

Şeytanın avukatlığını yaptığımı biliyorum şu anda, çünkü bilimin yolundan gidenlerin vizyonuyla başka hiçbir düşüncenin boy bile ölçüşemeyeceğini şahsen biliyorum. Fakat tarafsızlık, öteki yüzü görmeyi de gerektiriyor. Bu yüzden bir diğer cevapta da dedim, bilimsel objektivite, siyasi analizi zorlaştırıyor. Duygulara yer bırakmadığında, mantık her tarafa hak verebilecek bir konuma geliyor. Ki duygularımız bu yüzden var. 🙂 Öznel konularda bir taraf tutarak yargılara varmamızı sağlıyor. Çok hoş bir evrimsel adaptasyon aslında… Kararsız kalıp iki arada bir derede beklemektense, duygular körlemesine de olsa bir karar alıyorlar. Buna bağlı olarak “taraf” oluyoruz. Ancak bu, genelde bir grup aidiyeti ya da cinsel başarı gibi bir başarıyı getirdiği için, avantaj sağlıyor. Siyasi aidiyet duygusu da aslında bunun bir uzantısı bence…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s