Çevirimiçi Ders Siteleri (Coursera gibi) Üniversitelerin Yerini Alabilir Mi?

Soru: Coursera, khanacademy, edx vs türü online ders anlatan siteler ilerde bir gün sence üniversitelerin yerini alır mı?

Cevap:

Çok güzel soru. Ve henüz ciddi olarak tartışılmaya başlamamış bir konu bildiğim kadarıyla. Teknoloji yeterince ilerlediğinde bence alabilir, evet. Ama düşüncesi bile şu anda nefesimi kesiyor. Çünkü herkes, modern bilim eğitimini evinden alabilmeye başlayacak. Ancak kendi başına olmanın verdiği işleri ciddiye almama etkisi de, bu siteler üzerinden yapılan sınavlar, quizler, vs. ile çözülebilecek. Hatta hologram gibi teknolojilerle hocalar evlerimize kadar girebilir. 🙂 Bunlar çok uzak geleceğin hayalleri değil.

Daha üniversiteler asırlarca aramızda olacaktır, sonuçta akademik çalışmaların yürütüleceği fiziksel bir ortam gerekiyor. Ancak işin “eğitim” kısmının evlerimize ulaşmaması için bir neden göremiyorum. 🙂 Hatta üniversitelerin de işine gelecektir, sınıflara ihtiyaç duymaksızın, öğrencileri besleyip barındırmak zorunda olmaksızın eğitim vermek ve tüm ilgilerini araştırmaya yönlendirmek…

Güzel bir gelecek bizi bekliyor, tür olarak her şeyi elimize yüzümüze bulaştırmazsak…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s