Canlılar Kusursuz Kamuflaja Sahipler Mi?

Soru: Canlılığın doğal seçilim kılavuzu ile yol aldığını ve canlılardaki kamuflasyon özelliğininde buna bağlı olarak geliştiğini söyleyebilmek mümkün.Ancak kamuflasyon yapabilen canlıların kamuflasyonlarının neden vasat veya orta yerine bu kadar çok mükemmele yakın olduğunu tam olarak nasıl açıklayabilrz?

Cevap:

Eğer ki mükemmele yakın olsaydı, av olmazlardı. Ancak o mükemmele yakın dediğimiz her hayvan, yoğun bir şekilde avlanıyor. Demek ki mükemmel değil.

Peki neden? Çünkü avcılar da, avları evrimleştikçe evrimleşiyorlar. Daha güçlü gözler, daha karmaşık beyin, daha hızlı işlem kapasitesi… Biz evrim sürecine çok sonradan dahil olduk. Eğer bakacak olursanız, sözünü ettiğiniz hayvanlar son birkaç on, hatta birkaç yüz milyon yıldır doğada bulunan canlıların torunları. Yani adapte olmaya çok fazla vakitleri vardı.

Sonrasında, kamuflaj bakımından farklı kapasitedeki canlılara bakacak olursanız, aslında hepsinin eşit olmadığını görürsünüz. Yani birbirine çok yakın akraba olan canlılar arasında bile bir varyasyon vardır. Bu da bize şunu söyler: evrim devam ediyor. Hala evrimleşiyorlar. Yoksa her biri tekdüze olurdu ve hiçbir fark olmazdı. Gördüğümüz bu değil.

Bir de, bize çok iyi geliyor kamuflajları, çünkü biz onları avlayacak şekilde özelleşmedik. Bir kartalın gözünden bakacak olsanız, bir avın kamuflajı o kadar da başarılı gözükmeyebilir. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s