Bilimsel Makalelere Nereden Ulaşılabilir?

Soru: Sürekli bahsettiğiniz bilimsel makalelere nerden ulaşabiliriz? Muhteşem sayfanız haricinde başka Türkçe kaynak var mı ?

Cevap:

Makale arama motorları var, aslında sitede vermiştim ama şu anda kapalı site.

Google Scholar: http://scholar.google.com/
ScienceDirect: http://www.sciencedirect.com/
SpringerLink: www.springerlink.com

Bunlar birkaçı. Ama genelde makaleler paralı oluyor; bu sebeple üniversite ağı üzerinden bağlanmak gerekiyor. Bazı dergi siteleri ise ücretsiz olarak verebiliyor (şuradaki bağlantılardan ücretsiz olanlara ulaşılabilir: http://goo.gl/3dSwIJ).

Pek fazla Türkçe kaynak olmadığı için Evrim Ağacı’nı kurmak istedim zaten. Var elbette ama hani spesifik olarak tavsiye edebileceğim çok az var. Hele bilimle dini karıştırmadan, sadece bilimden bahseden hiç yok neredeyse… Bilim.org falan gibi siteler var sanırım ama içeriklerini tüm detayıyla bilmiyorum.

Devam Sorusu: ÇMB bu makaleler nasıl açılıyor? Çoğusunun sadece abstract kısmı görünüyor içeriği görünmüyor. Bazen makaleye ulaşabilen var mı diye paylaşımlar görüyorum. Ne demek istiyorlar ve tekrar soruyorum makaleler nasıl açılıyor. Ücretliler mi?

Cevap:

Evet, açık kaynak olan bazı dergiler haricinde hepsi ücretlidir. Ancak üniversiteler bu dergilere para öder ve öğrencileri de o üniversitelerin internet ağından başlandığı sürece bu makalelere erişebilir. Bu nedenle evden açmaya çalıştığında para ödemezsen sadece Abstract gözükür. 🙂 Eğer üniversite ağı VPN bağlantısına izin veriyorsa evden de açmak mümkün oluyor okulun ağına bağlanarak. Aksi takdirde maalesef mümkün değil.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s