Bilimden Günlük Hayatta Faydalanıyor Muyum?

Soru: Bilimden gundelik hayatta yararlaniyor musun? Mesela ben kimya dersinde asetik asitin kireci soktugunu ogrendikten sonra suyla karistirarak kettle i temizlemistim onun gibi mesela?

Cevap:

Kesinlikle. Tam olarak senin dediğin şekilde olmuyor genellikle, biyolojide bu tür şeyleri kullanmak biraz daha farklı olduğu için. Ancak zaten her zaman hayatımı mantık temelli yaşıyan biriyim. Tüm kararlarımı mantığa göre, mantıklı olandan yana alıyorum; her zaman bu kararlar sağduyuya uygun olmayabilse de, mantığa uygun oluyor (olmasına çalışıyorum). Bilimsel düşünce, bilimsel sorgulama, bilimsel analiz çok yardımcı oluyor. Aynı zamanda bilimsel araştırmalar sırasında öğrendiğim teknikler de (bazen istatistiki analizler) hayatta karar vermek, plan yapmak konusunda çok faydalı oluyor.

Senin dediğin gibi durumlarla karşılaştığım da oluyor. 🙂 Örneğin hastalık semptomlarını fark edebiliyorum insanlarda. Beden dili ve davranış bilimiyle ilgilendiğim için, insanlar arasındaki ilişkileri, insanların duygu ve düşüncelerini çok daha rahat fark edebiliyorum. Örneğin pazarlık yaparken bu çok işe yarıyor. 😀

İnsanın bu bildiklerini pratiğe dökebilmesi müthiş bir güven veriyor doğrusu. Bu yüzden bilimi çok seviyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s