Bilim Düşmanlarına Nasıl Dayanıyorum?

Soru: bilim insanlarının nerdeyse kesin olan şeylere bilimin gerektiği mütevazilike ”olabilir”li konuşmalarına karşın, kim bilir karşına ne kadar Dunning-Kruger sendromundan muzdarip cahil cühela cesur insanlar çıkıyordur? Nasıl baş ediyorsun, sinir bozucu olmuyorlar mı?

Cevap:

Çelik gibi sinirlerle… 😀 Alıştım artık, bazen göğsümün üzerinde öfkenin kabardığını hissettiğim oluyor ancak dizginlemeyi biliyorum çoğu zaman. Biraz da olduğu kadar, kimseye yapabileceğimden fazlasını vaadetmiyorum. 🙂 Evrim Ağacı’nda ara ara dile getirmeye çalıştığım gibi, hiçbir şeyi kimseye beğendirmek ya da birilerinin hoşuna gitsin diye yapmıyoruz, içimizden geldiği için yapıyoruz. 🙂 Çoğu zaman “hizmet sektörü”nde çalışıyormuşuz gibi geliyor insanlara ama tam olarak böyle değil. Biz bir bilim veritabanı hazırlıyoruz, herkese de bu veritabanına serbest erişim sağlıyoruz. İnsanlar maalesef “kendileri için, onlara özel” yapılıyor sanıyor. 🙂 Bu neden oluyor biraz da yersiz eleştirilere, büyük büyük laflara, vs.

Ama dediğim gibi, alışıyorsun bir yerden sonra zaten. Son 8-9 yılım aktif olarak bu işin içinde geçti. Neyi ciddiye alıp, neyi almaman gerektiğini öğretiyor bu iş biraz da. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s