PhD (Doktora) Tam Olarak Nedir?

Soru: PhD tam olarak ne? İnternetten baktım da philosophy doctora diyordu ne oldugu hakkında hiçbir fikrim yok felsefe doktorası mı oluyor noluyor 😀

Cevap:

Güzel soru, çoğu insan bunu tam olarak bilmeden kullanıyor. PhD, dediğin gibi “doctor of philosophy” demek. Bizde “doktora” olarak bilinen şeye İngilizcede “doctorate” deniyor. Doktoraya sahip birine de “doktor” deniyor. Çok derin açıklamalar yapılıp tarihi incelenebilir ama, isminden de anlaşılabileceği gibi, “yaptığı işin felsefesini bilen kişi” demektir. Yani sadece pratik uygulamalarını değil, teorik altyapısına da bilen kişi… Örneğin “master” (Türkçedeki “yüksek lisans”), adından da anlaşılabileceği gibi işin “uzmanı” olmak anlamına geliyor. Diğer mezunlara kıyasla, işi daha kapsamlı ve ince olarak bilmek demek. Doktora ise, bunu da aşarak işin teorisine hakim olmak ve sahaya bilimsel katkı yapabilecek konumda olmak demek.

Yani adında geçen “felsefe”, işin özünü ve teorisini bilmek anlamında. Temel bilimler (biyoloji, fizik, kimya ve ilgili alanlar) ve Uygulamalı Bilimler (tıp, mühendislik, mimarlık gibi) sahalarındaki doktoraya bu isim veriliyor. Hukuk Doktorası da bazen PhD olarak geçiyor, sanırım başka bir ismi daha vardı. Eczacılık doktorası DPharm mesela. 🙂 Ayrıca profesörlerin de tüm unvanları PhD altında toplanıyor, dolayısıyla Doçent’e de, Profesör’e de PhD diyebilirsin. Örneğin merhum hocamız Aykut Kence’ye Prof. Dr. Aykut Kence diyebileceğimiz gibi, Aykut Kence, PhD dememiz de mümkündür. Akademisyenler, PhD’den sonra sırasıyla Yardımcı Doçent (Assistant Professor), Doçent (Associate Professor) ve Profesör olurlar.

Kısaca unvala ilgili bir bıdı. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s