Evrim Teorisi’nin Yerini Alacak Bir Teori Geliştirilebilir Mi?

Soru: Gelecekte bir gün, biyoloji alanında evrim kuramının yaptığı açıklamalardan çok daha kesin ve kapsamlı ama farklı bir temel üzerine inşa edilmiş bir kuram ortaya çıkabilir mi dersin?

Cevap:

Güzel bir soru. Bence Evrim Kuramı’nı dışlayan hiçbir kuram var olamayacak. Tıpkı Newton’un Kütleçekim Teorisi’ni dışlayan hiçbir teorinin inşa edilemediği gibi. Ancak ondan çok daha kapsamlı, çok daha detaylı, çok daha matematiksel olarak izah eden kuramlar mutlaka çıkacaktır önümüzdeki asırlarda ve milenyumlarda. Fizikteki Görelilik Teorisi ya da Kuantum Alan Teorisi gibi… Hani bir araba tasarlarken gidip de Görelilik Teorisi’ne gerek yoktur, Newton Fiziği yeterlidir. Benzer şekilde, kabaca canlıların evrimini analiz etmek için Evrim Teorisi her zaman yeterli olacaktır. Fakat çok daha teknik detayları, popülasyon genişlemesini ve daralmasını, spesifik tür gruplarının evrimini, evrimin hızındaki değişimleri, vs. çok daha kapsamlı bir şekilde açıklayan teoriler inşa edilecektir diye düşünüyorum.

Zaten bu yüzden Evrim Teorisi’ni bugün her okulda öğretmeliyiz. Ne kadar çok kişiye ulaşabilirse, büyük birer evrimsel biyolog olma potansiyeli olan öğrencilere o kadar ulaşabiliriz. Şu anda bu soru-cevabı okuyan biri, bundan 35 sene sonra o yönde atılan müthiş bir adımda kilit rol oynayabilir. Bilimde bunların olmaması için hiçbir neden yok. Sadece çalışmak ve istemek yetiyor. Gerisi geliyor. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s