Dakiklik ve Derse Geç Kalma Mevzusu Üzerine…

Eğer Amerika ile ilgili klişelerden haberdarsanız, mutlaka şunları da duymuşsunuzdur: “Off ABD’de dakiklik her şeydir, eğer 1 dakika geç kalsan derse giremezsin, girersen hoca seni aklında not eder, dışlar, notunu düşürür, ellerinden tavana bağlayıp kıçına pamuk tıkıştırmaya çalışır.”

Hayır, ABD’de böyle şeyler olmamaktadır. Evet, dakiklik (punctuation) ABD insanı için çok önemlidir. Hocalar, işverenler, vb. “yönetici” konumundaki insanlar geç kalanları takip edebilirler. Elektronik sistemlerle çalışan mekanlar (bazı işyerleri gibi), 1 dakikayı bile not ederler, “Abey bu seferlik affet yov.” demene bakmazlar. Tamam.

Ancak ABD’deki hocalar uzaydan gelmemiştir. Derslere geç kalırsan almamazlık etmezler, daha az sayıda hocayla münasebetim olduysa da, birçok hocayla tanıştım ve birçok öğrenciyle hocalar hakkında konuştum, hiçbirinden böyle bir şey duymadım, görmedim, deneyimlemedim.

ABD’de de, mantığın söylediği gibi, eğer ki derse geç kaldıyan, sesizce geçer yerine oturursun. Hiçbir hoca Vay namıssız nasıl da geç kaldı derse.” falan demez, umursamaz. Umursarsa da bunun onun Amerikanlığı ile ilgili değil, takıntılarıyla ve egosuyla ilgili olacaktır, genellemelerden kaçınınız.

Evet, mutlaka zamanında gitmeye çalışın, her derse 15 dakika geç gelirseniz sadece hocanın değil, öğrencilerin de radarına takılırsınız. Ancak arada sırada 5-10 dakika geç kalacak olmanızı, derse gitmemek için bu yalanların arkasına sığınarak bahane etmeyin. 1-2 dakikalık gecikmelere de hiçbir hocanın takacağını, hatta dikkat bile edeceğini sanmıyorum.

Zaten rahat olun, bu tür takıntılarını ODTÜ’de de olduğu gibi hocalar baştan söylerler. Örneğin ODTÜ’de de, ilk derste bazı hocalar “Eğer bu kapıyı kapalı görürseniz, girmeyin derse.” derler. Girmezsiniz. Ancak özellikle belirtilmezse ve zırt pırt yapmıyorsanız, derse geç kalmak son derece insani ve normal bir hatadır. Özen gösterip, insanların iyi niyetini suistimal etmediğiniz sürece kimse umursamaz, sorun çıkarmaz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s